Historia Szkolnego Koła
Krajoznawczo-Turystycznego
w Chwalibogowie

Wzmianki o istnieniu Szkolnego Koła Krajoznawczego można doszukać się już w przedwojennych dokumentach szkoły w Bardzie. W sprawozdaniu z roku szkolnego 1937/38 czytamy o 11 zebraniach Koła Krajoznawczego, 4 wycieczkach (w tym 3 do Poznania). Dużo czasu poświęcano zabawom i grom sportowym. Członków szkolono w strzelaniu z wiatrówki, czytano bajki,, kroniki, referaty krajoznawcze. Obchodzono Dzień Oszczędności, Dzień Polaka Za Granicą, Dzień Spółdzielczości, Dzień Odzyskania Dostępu do Morza. Do Koła należało wówczas 29 dzieci, 3 przodowników krajoznawczych, 20 członków czynnych i 6 biernych. W Kole prowadzono fryzjernię, spółdzielnię i bibliotekę. Oszczędności zebrane w ciągu tego roku szkolnego wyniosły 145zł. Sprawozdanie podpisał opiekun Koła - Florian Michalski, nauczyciel w tamtejszej szkole, mąż Moniki Trocholepszej (córki długoletniego dyrektora tej szkoły - Pawła Trocholepszego).

Okres drugiej wojny światowej zamazuje obraz szkoły polskiej. Dopiero w kilkanaście lat po jej zakończeniu powrócono do tradycji.

 Następne dokumenty, jakimi dysponuje Samorządowa Szkoła Podstawowa w Chwalibogowie pochodzą z lat 1987 – 1995, gdy opiekunem klubu SKKT-PTTK „Tuptusie” był kol. Hieronim Gauza. Klub liczył od 32 do 13 aktywnych członków. W ciągu roku szkolnego uczniowie brali udział w około sześciu rajdach pieszych, wycieczkach autokarowych, zebraniach informacyjno – edukacyjnych, organizowali również zabawy dla braci szkolnej. W czasie wakacji opiekun organizował dwutygodniowy obóz wędrowny. Z tego okresu zachowały się bogato zdobione kroniki, teczki rysunkowe, księgi obozów. Po 1995 roku klub zawiesił działalność.

Reaktywacja zorganizowanej działalności turystycznej nastąpiła dopiero w 2001 roku. Klub przyjął nazwę „Tropiki” i rozpoczął propagowanie turystyki kwalifikowanej wśród dzieci. Ze względu na reformę szkolną i zakończenie edukacji podstawowej na klasie VI, obszary wędrówek ograniczono do najbliższej okolicy. Liczba członków waha się od 20 do 28 osób. Wciągu roku organizowane są cztery rajdy jednodniowe, jeden dwudniowy, jeden rowerowy. Corocznie uczestniczymy w rajdzie im. Dzieci Wrzesińskich i dwukrotnie zajęliśmy drużynowo I miejsce. Opiekę nad całością działań prowadzą: Aleksandra Jaworska, Maria Andrzejak i Lidia Szulc, dokumentując wszystko w kronice Klubu.

Do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Krajoznawczo-Turystycznego przygotowuje młodzież p.Kinga Mecler. W 2004 roku nasza drużyna zajęła III miejsce, a już rok później I i II miejsce w etapie powiatowym tego Turnieju.

Od roku 2005 Klubem opiekują się p.A.Jaworska i p.K.Mecler, a nasze drużyna ze zmiennym szczęściem startują w OMTTK. W 2007 roku drużyna Tropików zajęła znów I miejsce pod opieką A.Jaworskiej.

W 2010 roku opiekunki Klubu przejęły na siebie ciężar organizacji etapu powiatowego Ogólnopolskiego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego.

W 2011 trzyosobowa drużyna w składzie: K.Bosacka, A.Dudar i P.Jędrasiak pod opieką K.Mecler zajęły kolejno I miejsce w powiecie i w województwie (Gniezno). Dziewczyny weryfikowały swoją wiedzę i umiejętności w testach: topograficznym, turystycznym, zasad ruchu drogowego, samarytance i sprawnościowym. Ponad to Angelika Dudar indywidualnie zdobyła srebrny medal. W maju nasze "Złotka" wzięły udział w etapie ogólnopolskim Turnieju w Gdańsku.
 

 

Źródła: dokumentacja Inspektoratu Szkolnego we Wrześni 1918/1939 (Archiwum Państwowe w Gnieźnie), kroniki SKKT, protokólarze (dokumenty w posiadaniu SSP w Chwalibogowie).